"Mümin kişiye öldükten sonra da sevap kazandırmaya devam edecek işlerin sayıldığı bir rivayette, “Kanal açarak su getirmesi” de zikredilmektedir."

(İbn Mâce)

Su Kuyusu

Derviş Derneği Afrika ve Asya'daki kardeşlerimize hayırseverlerimizin destekleri ile yüzlerce su kuyusu açarak, her gün kilometrelerce diğer köylerden su temin eden kardeşlerimize ve göllerde biriken sulara muhtaç kalan, kuraklıkla mücadele eden kardeşlerimiz için su kuyuları açarak onlara hayat oluyorlar. Bizlerde normal hayatta olarak ihtiyaçlarımızın çoğunu su ile gideriyoruz. Afrika ve Asya’daki kardeşlerimizde bizler kadar şanslı değiller.

Afrika bölgesinde dilerseniz sadece kendi adınıza 25.000 TL ile sizin istediğiniz isme özel kuyu açtırabilirsiniz. Bu çalışma vesilesiyle anne baba, aileniz, veya sevdiklerinizin adını vererek kuyu açtırabilirsiniz.
Veya geçmişlerinize sadakayı cariye maksadıyla amel defterleri kapanmasın onlara da bir sevap kaynağı olsun diye peygamberimizin de tavsiyesi üzerine bu güzel hizmete dahil edebilir siniz.

Sa’d b. Ubâde’nin annesi vefat etmişti ve Rasûlullah (S.A.V)’a gelerek: “Ey Allah’ın Rasûlü! Annem öldü onun adına sadaka verebilir miyim?” diye sordu. Rasûlullah (S.A.V) da: “Evet” buyurdu. Sa’d: “Hangi sadaka daha hayırlı ve değerlidir?” diye sorunca, Rasûlullah (S.A.V): “İnsan ve hayvanların su ihtiyaçlarına cevap vermektir” buyurdu. (Nesai, İbn Mace) Bunun üzerine Sa’d, Medine’de bir çeşme yaptırmış, o çeşme uzun süre insanlara hizmet etmiştir.
(İbn Hanbel, Müsned)

Hayırseverlerimizden gelen bağışlarla su kuyuları açarak, evlerine temiz sularını götürmelerini kolaylaştırıyorlar, hastalıkla mücadele eden kardeşlerimize şifa oluyorlar, abdestlerini ve ibadetlerini artık daha kolay hale getiriyorlar.

Birleşmiş Milletler verilerine göre; Dünyada her saat başı 200 çocuk kirli su nedeniyle hayatını kaybediyor. Dünya sağlık örgütü verilerine göre; dünya üzerinde 2 milyara yakın insanın temiz su kaynaklarına ulaşamadığı tahmin edilmektedir. İklim farklılığı (kuraklık, yağmur azlığı vb.) ve insanlar tarafından yapılan yanlışlar ile birlikte; ekonomik ve siyasi istikrasızlık, altyapı ve üstyapı yetersizliği, coğrafi konum ve şekiller, yatırım eksiklikleri, etnik ve kabile arası çatışmalar gibi nedenlerden dolayı temiz su kaynaklarına ulaşımda sorun yaşanmaktadır.

Su Kuyusu Bağışı

Yaşam Kaynağı “SU” ile başlatmış olduğumuz bu güzel proje Afrika ve Asya’da kıtalarında Müslüman kardeşlerimize siz sevgili hayırseverlerimizin sayesinde, yüzlerce su kuyuları açmaya devam ediyoruz.

İnsanın yaşam temeli olan su ile bir köyde açılan su kuyusunun yüzlerce kişi faydalanmaktadır.

Su yaşamın temeli, hayatın olmazsa olmazıdır. Su kuyusu bağışının fazileti hakkında rivayet edilen hadis-i şerif’te Sa’d b. Ubâde’nin annesi vefat etmişti ve Rasûlullah (S.A.V)’a gelerek: “Ey Allah’ın Rasûlü! Annem öldü onun adına sadaka verebilir miyim?” diye sordu. Rasûlullah (S.A.V) da: “Evet” buyurdu. Sa’d: “Hangi sadaka daha hayırlı ve değerlidir?” diye sorunca, Rasûlullah (S.A.V): “İnsan ve hayvanların su ihtiyaçlarına cevap vermektir” buyurdu. (Nesai, İbn Mace) Bunun üzerine Sa’d, Medine’de bir çeşme yaptırmış, o çeşme uzun süre insanlara hizmet etmiştir. Sizde bir su kuyusu bağışı yaparak veya bir hisse bağışı yaparak bu hayra ortak olabilir, amel defterinize kapanmayacak bir hayır yazdırabilirsiniz.

Yaşam Kaynağı “SU”

  • Her gün 841 çocuk temiz suya erişim sorunu yaşadığı için ölüyor.
  • Dünya’da 80 ülkede su sorunu yaşanıyor
  • 872 milyon insan içme suyu hizmetine erişemiyor.
  • 2 milyardan fazla insan temiz suya ulaşamıyor.
  • 4 milyar insan, yılda en az 29 gün su sıkıntısı yaşıyor.
  • 209 Milyon insanın suya erişimi en az yarım saat sürüyor.
  • 2025 yılında gezegenizimin nüfusunun yaklaşık yarısının su sıkıntısı çeken bölgelerde yaşamak zorunda kalması bekleniyor.

Açılan kuyuların denetimi ve tamiratı yapılıyor mu?

Bağışlarınızla açılan su kuyularının denetim ve takibi ekiplerimiz tarafından yapılır.

Su kuyusu açılan bölgelerde sorumlu kişiler belirlenir ve arıza durumunda müdahale edilir. Su kuyularının herhangi birinden arıza bilgisi ulaştığında, tamirat ve benzeri sorumluluklar yerine getirilir.

Nasıl Bilgilendirme Yapıyorsunuz?

Su kuyularına bağış yaptıktan sonra, iletişim bilgileriniz bizimle paylaşıldığı takdirde bağışınız alındı mesajı tarafınıza iletilmektedir. İsim hakkı aldı iseniz ya da su kuyusu kendi adınıza açılacaksa sondaj çalışmaları başladığında ve ara dönemde su kuyusunun durumu hakkında bilgi vermekteyiz.

Su Kuyusuna İsim Yazdırabilirim?

Bağışçılarımız su kuyusu maliyetlerinin tamamını karşıladıkları takdirde su kuyusu kendi adlarına açılmaktadır.

Açılan su kuyusunun videosunu alabilir miyim?

Su kuyusu projesi nihayete erdiğinde, Su Kuyunuz ile ilgili bir video hazırlanır. Videonuz, size WhatsApp’dan gönderilmektedir.


Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim