Miladi olarak 556 senesinde Mekke’de doğmuştur. Babasının adı Huveylid Annesinin adı ise Fatıma’dır. Hatice (r.a.) soylu bir aileye sahiptir. Babası tarafından Kusay soyuna, annesi tarafından ise Lüey soyuna dayanarak soyları Peygamberimiz (s.a.v.) ile birleşmektedir. İslam ile şereflenmeden önce de iffeti ile bilinen bir kadındır. Babası ise Kureyş’deki iyi tüccarlardan biriydi.

Hatice (r.a) İslamiyet öncesinde iki evlilik yapan Hz. Hatice’nin iki kocası da vefat etmiştir. Kocasının ölümünün ardından birçok kişi Hatice (r.a.) ile evlenmek istedi fakat o teklifleri geri çevirdi. Hatice (r.a.) oldukça yüce gönüllü ve ahlaklı bir kadın olarak güvendiği kişiler ile ticaret yapan, büyük kervan sahibi bir kadındı.

Çevresinin yardımı ile en güvenilir olarak bilinen Muhammed (s.a.v.) ile tanışarak ticaret konusunda anlaşma yaptıı ve kölesi olan Meysere’yi Muhammed (s.a.v.) ile Şam’daki sefere gönderdi. Sefer sırasında peygamberimiz (s.a.v.)’in hallerini kölesi Meysere gelince anlattı ve Hatice (r.a.)’ın arkadaşı aracı olarak evlenme teklifini Muhammed (s.a.v.)’e götürdü.

Teklifi amcaları Ebubekir ve Hamza ile bu teklifi paylaştı ve aldığı onay ile evlenmeyi kabul etti. Bu şekilde Hatice (r.a.) kırk yaşındayken Muhammed (s.a.v.) ise yirmi beş yaşındayken evlendiler.


 

 

7/24 Destek +90 535 555 14 13
Bağış Sepetim
0